Home Lidé, Novinky, Ostatní, Zábava, Zajímavosti, Ze života Kdo hlasuje pro Oscara?
LidéNovinkyOstatníZábavaZajímavostiZe života

Kdo hlasuje pro Oscara?

Šampióni bez dechu přijímají jejich ocenění a znovu a znovu úpěnlivě děkují svým matkám, Bohu a akademii. Akademie jí během celého obřadu věnovala tolik vděčnosti, že mnozí z nás, kteří se dívají doma, si mohou začít klást otázku: Co je to za temné postavy? Odpověď je méně fascinující, než by si člověk myslel. Akademie – tj. Akademie filmových umění a věd—Je organizace, která hlasuje pro vítěze Oscara. Možná je zajímavější zjistit, kdo jsou členové akademie a jak hlasují.

Akademie je exkluzivní hollywoodská instituce, která má svůj vlastní řídící orgán (příhodně pojmenovaný jako správní rada), 17 samostatných poboček a důkladnou knihu pravidel o způsobilosti k členství a hlasovacích procesech. Od roku 2016, kdy správní rada oznámila, že rozšíří své členství, se akademie rozrostla na zhruba 8 000 členů. Nezveřejňuje jména všech těchto členů, ale každé jaro vydává seznam osob, které pozvala, aby se připojily k jeho řadám. Mezi pozvané patří Mindy Kaling , Rashida Jones, Kendrick Lamar, Melissa Etheridge a JK Rowling.. Akademie rovněž zveřejňuje jména členů své současné rady guvernérů, která zahrnuje volené zástupce 17 poboček. Tyto větve představují různé oblasti kinematografie: herectví, režii, psaní, střih zvuku a další. V roce 2019 web akademie ukázal, že prezidentem správní rady byl kameraman John Bailey, jejím prvním viceprezidentem byla vizážistka Lois Burwell a dalšími jejími důstojníky byli herci Laura Dern, Whoopi Goldberg a Alfred Molina.

Zbytek členů akademie není uveden, ale můžeme odhadnout, kdo z nich je, při pohledu na některé z požadavků na připojení k instituci. Pro získání kvalifikace musí jednotlivec pracovat ve filmovém průmyslu. To znamená, že se nemohou připojit jednotlivci, kteří pracují výlučně v televizi, ani členové tisku. Kandidáti na Oscara jsou často považováni za členy automaticky, zatímco ostatní kandidáti musí být sponzorováni dvěma aktivními členy pobočky, do které se chtějí připojit. Každá pobočka má také své vlastní specifické požadavky. Například ředitelé musí mít minimálně dva režijní kredity, alespoň jeden z nich za posledních 10 let. Takže si můžeme být jisti, že takové hollywoodské poklady jako Meryl Streep , Jack Nicholson , Steven Spielberg aTom Hanks , který byl každý nominován několikrát a získal Oscary, je členem akademie. Noví členové si mohou zvolit pouze jednu z poboček, ke které se připojí. To znamená, že například Sofia Coppola a Alfonso Cuarón , kteří byli nominováni a získali Oscary, se mohli přihlásit buď do režie, nebo do sekce psaní, ale ne do obou.

Je to složitější než si myslíte

I když je členství v akademii do značné míry nejasné, proces hlasování je možná jen o něco jasnější. Zahrnuje dvě fáze: první, nominace kandidátů na Oscara, a druhá, hlasování pro vítěze. V první fázi obdrží členové hlasovací lístek se seznamem kvalifikačních filmů. Aby bylo možné vzít v úvahu nominaci, musí být film celovečerní a musí být veřejně promítán na placené vstupné po dobu nejméně jednoho týdne v komerčním divadle v okrese Los Angeles mezi 1. lednem a 31. prosincem roku udělování cen. Dokumenty a zahraniční filmy mají své vlastní požadavky na způsobilost. Členové se mohou nominovat pouze na ceny v rámci své pobočky a za nejlepší obraz. Emma Stone může tedy navrhnout kandidáty na nejlepší herečku, herce, herečku ve vedlejší roli a herce ve vedlejší roli, ale nemusí nominovat kandidáty v kategoriích nejlepší střih zvuku nebo nejlepší mix zvuku. Každý člen akademie vybere až pět kandidátů pro každou ze svých určených kategorií a uvede je podle preferencí.

Aby toho nebylo málo

Aby bylo možné určit kandidáty v každé kategorii, hlasovací lístky sečtou certifikovaní veřejní účetní z firmy určené prezidentem akademie v poněkud tajemném systému, který by se mohl zdát outsiderovi jako posvátný rituál. Aby akademie zajistila širokou, nikoli jen populární podporu, používá akademie okamžité rozhodovací hlasování, někdy nazývané preferenční hlasování, které zahrnuje několik kol a „magické“ číslo, přičemž kandidát musí obdržet předem určený počet hlasů, aby mohl být považován kandidát. Několik týdnů poté, co jsou kandidáti oznámeni v lednu, začíná druhá fáze hlasování. Při závěrečném hlasování mohou všichni aktivní nebo doživotní členové akademie hlasovat v jakékoli kategorii, ale nedoporučuje se jim hlasovat v kategoriích, kde jim chybí odborné znalosti. Účetní ještě jednou sečtou hlasovací lístky,

Po všech hlasováních a sčítáních jsou vítězové konečně určeni, ale nejsou nikomu hlášeni. Pouze dva účetní vidí konečné výsledky a jsou zodpovědní za utajení těchto výsledků až do slavnostního předávání cen. Účetní si zapamatují jména vítězů, napchají si dvě sady obálek a do dne obřadu zabalí a uloží dvě aktovky na neznámém místě. Na slavnostním ceremoniálu ani členové akademie, ani producenti cen neví, kdo obdrží Oscara. Je úplnou záhadou, dokud moderátor nevysloví jednu z nejslavnějších linií v Hollywoodu: „A Oscar jde do…“

Author

admin