Home Ostatní Jak prodat rodinný dům
Ostatní

Jak prodat rodinný dům

Prodej rodinného domu je velkou událostí, která by se měla brát skutečně vážně. Nemovitosti se nehází do jednoho pytle a je velký rozdíl mezi tím, když se prodává rodinný dům nebo byt. V případě rodinného domu je třeba vynaložit více úsilí a doba, za kterou se dům prodá je obvykle i delší, než je v případě bytu. Představíme si důležité zásady pro prodej domu, které je vhodné dodržet, abyste ho prodali bez komplikací a za co nejlepší cenu

Dejte velký pozor na nesrovnalosti

Věděli jste, že se zápisy v katastru často liší od reality? V průměru je to až o 3 metry. Katastrální mapa by se vždy měla krýt se skutečným pozemkem a jestli tomu tak je, to si můžete ověřit i online s pomocí nahlížení do katastru. Ověřte si, jestli se letecký snímek překrývá se zakreslenou katastrální mapou. Pokud by byly údaje špatné, pak je třeba povolat zeměměřiče. Jestliže například používáte pozemek, který není váš, ale třeba souseda nebo obce, je vhodné takový pozemek odkoupit. Také je potřeba ověřit, jestli nemáte na pozemku černé stavby a pokud ano, je třeba je zkolaudovat. To vše jsou důležité závady, které mohou zkomplikovat prodej, vést k reklamaci nebo k výraznému snížení ceny. Když se však postaráte o jejich včasné vyřešení, ušetříte si mnoho starostí.

Objevte skryté vady

Velmi důležitá je technická inspekce domu, díky ní budete mít expertní posouzení technického stavu domu. Budete vědět také vy a kupující vědět o všech skrytých vadách. Skryté vady jsou často důvodem k reklamaci a po vás by mohl kupující požadovat snížení ceny nebo odstranění závad. Při prodeji byste tedy měli považovat technickou inspekci za základ. Důležitý je také PENB, neboli průkaz energetické náročnosti budov. Kupující vždy musí znát třídu energetické náročnosti nemovitosti, kterou kupuje.

Správný odhad

Jak prodat dům, když nemáte odhad? Špatně. Důležité je nechat si udělat odhad ceny domu, k tomu však využijte nejlépe služeb realitních expertů z MAXIMA REALITY. Cena domu se odhaduje podstatně složitěji než cena bytu. Mnoho lidí svou nemovitost přecení a následně ji nemůže prodat nebo ji podcení a přijde o peníze. Při odhadu celkové ceny se bere v potaz lokalita nemovitosti, odhad ceny pozemku i samotného domu. Co se týče lokality, v inzerátu je často vhodné zohlednit i informace o občanské vybavenosti, tedy jak daleko je nemocnice, škola, školka, obchody aj.

Dům musíte na prodej připravit

Po vyřešení právních i technických záležitostí je třeba se zaměřit na samotný prodej. Je třeba vzít v úvahu, že nejlépe prodávají krásné fotky a pokud na nich bude dům atraktivní, prodáte ho rychleji a za vyšší cenu. Rodinné domy na prodej musí vypadat na fotkách vždy co nejlépe. Udělat krásné fotky, k tomu je třeba dům nejprve připravit. Existují dva extrémy, které výrazně sníží zájem o dům, když je dům zcela prázdný nebo když je naopak plný ošklivého nábytku a dalšího vybavení. Dům je potřeba správně naaranžovat, aby si kupující mohl co nejlépe představit, jak se mu bude v dané nemovitosti bydlet. Když je dům prázdný, je třeba ho vybavit nábytkem a naaranžovat tak, aby na fotografiích vypadal co nejlépe. K tomu používají realitní specialisté fotostaging. Do posledního detailu dům upraví, aby byl atraktivní i bez drahých stavebních úprav, pro fotku klidně zapálí oheň v krbu, donesou čerstvé květiny nebo jídlo na stůl. Čím příjemnější fotografie, tím větší je zájem. Pokud vám připadá výčet všech bodů jak běh na dlouhou trať, přenechte většinu těchto úkolů specialistům z MAXIMA REALITY.

Author

admin