Home Novinky, Ostatní, Zábava, Zajímavosti, Ze života Dojdou nám někdy sudoku?
NovinkyOstatníZábavaZajímavostiZe života

Dojdou nám někdy sudoku?

Realisticky ne! Existuje 6 670 903 752 021 072 936 960 možných řešitelných mřížek Sudoku, které přinášejí jedinečný výsledek. To je mnohem víc než počet hvězd ve vesmíru.

Přemýšlejte o tom takto: kdyby každý z přibližně 7,3 miliardy lidí na Zemi každou sekundu vyřešil jednu hádanku Sudoku, nedostal by se přes všechny do zhruba 30.992 let.

Ale určitě ne každé možné rozvržení mřížky se liší od každého jiného, že? To číslo je tak nepředstavitelně obrovské – a zdánlivě náhodné – že v těchto sedmi čárkách musí být alespoň několik podobných nebo dokonce téměř duplicitních hádanek. Kolik z nich je tedy skutečně odlišných?

Kombinatorika je obor matematiky zabývající se problémy výběru, uspořádání a provozu v konečném nebo diskrétním systému. Latinský čtverec je mřížka n-by-n naplněná n odlišnými symboly takovým způsobem, že se každý symbol v každém řádku a sloupci objeví pouze jednou. Vyřešenou mřížkou sudoku je latinský čtverec řádu devět, což znamená n = 9. Jde tedy o konečný systém, na který lze kombinatoriku aplikovat.

Pomocí kombinatoriky můžeme vzít libovolnou mřížku sudoku a pomocí různých jednoduchých triků vytvořit dostatek jedinečných mřížek, abyste mohli každý den jednu pro příští století. Pouhou transpozicí a otočením mřížky nebo záměnou sloupců a řádků získáme exponenciálně více jedinečných hádanek.

Ale všechny takto vytvořené hádanky jsou v podstatě stejné; obtížnost a pravděpodobné výchozí body se drasticky neliší. Ze všech jedinečných možností logické hry Sudoku se pouze (teoreticky) zvládnutelnějších 5 472 730 538 zásadně liší a nelze je od sebe nějak odvodit. Stále by to trvalo jedinému člověku více než 173 let, i kdyby mohl každou vteřinu dokončit. Není tedy potřeba se držet tempa.

Author

admin