Home Ostatní Bez jakých komponentů se v domácí energetické síti neobejdete?
Ostatní

Bez jakých komponentů se v domácí energetické síti neobejdete?

V rámci domácích elektrických sítí rozhodně nebudeme používat až tak moc široké spektrum komponentů, jaké bychom užívali u složitých firemních nebo průmyslových sítí. Možná vás ale dokáže překvapit, že i tak dokáže být elektronický obvod podstatně různorodý.

A to, aniž bychom brali v potaz veškeré koncové body celého obvodu, kterým jsou samotné zásuvky, vypínače nebo světla. V dnešním článku se tak podíváme rovnou na trojici extrémně důležitých komponentů, bez kterých by jednoduché domácí sítě zkrátka nemohly existovat tak, jak je standardně známe a užíváme.

Velké srdce v podobě elektrického rozvaděče

Už jenom podle názvu komponentu se dá poměrně jednoduše odvodit, o co se v takovém rozvaděči jedná. Základem pro elektrický rozvaděč je venkovní zdroj energie z hlavní distribuční sítě. Následně dochází k přerozdělování energie do jednotlivých obvodů, které jsou v prostředí rozvaděče jednoduše editovatelné. Bez jakékoliv nadsázky jsou tak opravdu možnosti rozvaděče nejen samotné zásobování, ale také přehlednost a větvení na jednotlivé větve.

Jednoduchá automatizace díky mikrospínačům

Ne v každém domácím obvodu je najdeme, ale rozhodně patří mezi velice běžné komponenty ve většině domácích sítí. Takzvané mikrospínače mají extrémně jednoduchou funkci přepínání mezi otevřenou a uzavřenou pozicí. To znamená, že tak mohou na základě impulsu nebo čidla vypínat a zapínat komponenty. Přitom dokáží také vydat typický tikavý zvuk. Možná už víte, kam tím míříme, jsou například zodpovědné za funkci automatických světel.

Elektrické svorky pro organizace sítě

O velké množství funkcí od samotné organizace, přes větvení a prodlužování sítě, se následně starají různé elektro svorky. Svorek je na trhu běžně k dostání opravdu velké množství a mnohé z nich jsou dlouhodobě využívané pro stejné účely. V rámci domácností nebudeme potkávat speciálnější druhy takových svorek, ale zcela naopak budeme potkávat běžné řadové svorky. Ty jsou nejběžnější díky tomu, že jsou extrémně jednoduché a přehledné na instalaci. Přitom dokáží stoprocentně splnit funkci.

Author

admin