Na chvíli si představte, že jste uvězněni na palubě lodi v oceánu bez mapy, rádia, GPS nebo jakýchkoli orientačních bodů. Existuje způsob, jak určit alespoň to, ve které polokouli se nacházíte? Tato scéna se odehrála ve filmu Únikový plán (2013), ve kterém se hlavní postava Breslin, kterou hraje americký herec Sylvester Stallone , pokouší určit polohu vězeňské lodi, ve které je uvězněn, sledováním cesty vody v toaletě, jak proudí do odtoku. Zmíní své spoluvězně, že „voda protéká proti směru hodinových ručiček nad rovníkem“ a určuje, že vězeňská loď je u pobřeží Maroka. Je to možné? Dokážete skutečně použít splachovací záchod, abyste zjistili, zda jste na severní nebo na jižní polokouli?
Bohužel nemůžete, protože toalety mají tendenci naklánět trysky, které propouštějí vodu do mísy, aby poháněly směr vypouštění vody. Scéna ve filmu však zavádí koncept Coriolisovy síly nebo Coriolisova efektu, který může ovlivnit cestu tekutin, jako je vzduch nebo voda, ale toto má určité vysvětlení. Účinek Coriolisovy síly je zdánlivé vychýlení dráhy objektu, který se pohybuje v rotujícím souřadném systému.
Na Zemi se objekt, který se pohybuje po severojižní cestě, bude jevit jako otočit se doprava na severní polokouli, ale doleva na jižní polokouli. Existují dva důvody pro tento jev: zaprvé se Země otáčí na východ; zadruhé, relativní rychlost a směr bodu na Zemi je funkcí zeměpisné šířky (na pólech je v zásadě nulová a na rovníku dosahuje maximální hodnoty). Pokud byste tedy měli vystřelit míč z děla na sever od bodu na rovníku , míč by přistál na východ od jeho severní cesty. (K podobnému posunu dochází, pokud je dělová koule vystřelena jakýmkoli směrem.) Na jižní polokouli, protože Země se také otáčí na východ, by však došlo k výchylce vlevo.
Coriolisova síla funguje podobným způsobem také na vzduch a vodu, ale pouze v případě, že jsou objemy těchto tekutin extrémně velké. Takže na toaletě, i když byl vliv trysek doplňujících misku zanedbatelný, je objem vody na toaletě příliš malý na to, aby byl jakýmkoli znatelným způsobem ovlivněn rotací Země (a Coriolisovou silou).