NovinkyOstatníPřírodaZajímavostiZvířata

Proč vlci vyjí?

Není nic tak zajímavého jako sociální interakce ve vlčí smečce. Vlci žijí v smečkách asi 6 až 10 členů. Tvorba smečky je možná, protože vlci jsou vysoce společenská stvoření, která si navzájem vytvářejí silná pouta. Jedním ze způsobů interakce vlků je vytí. Vlčí vytí je vokalizace , což znamená, že jde o zvuk produkovaný za účelem komunikace. Ale co komunikují a s kým? Vlci vytím sdělují svou polohu ostatním členům smečky a odvracejí soupeřící smečky z jejich území. Bylo také zjištěno, že vlci vyjdou z lásky k vlastním členům smečky, na rozdíl od úzkosti.

Vlčí smečky mají tendenci si pro sebe nárokovat velká území, zvláště je-li kořist vzácná. Tato území mohou mít velikost až 3 000 km2. Vlci se mohou při lovu oddělit od svých smeček, takže vytí se stává účinným způsobem komunikace o poloze. Vlčí vytí se může nést až 16 km v otevřené tundře a o něco méně v zalesněných oblastech.

Dalším druhem vytí je agresivní vytí na další smečky. Varuje ostatní smečky nebo jednotlivé vlky v oblasti, aby se drželi dál od území. Balíček také označí území pomocí moči a výkalů.

Studie z roku 2013 přidala další příčinu vytí vlků: náklonnost. Studie zjistila, že vlci mají tendenci vytí více na člena smečky, se kterým mají silné spojení, což znamená úzké sociální spojení. Vědci testovali sliny těchto vlků na kortizol , což je stresový hormon, a zjistili, že existují zanedbatelné výsledky. Nebyla to úzkost, která způsobila, že si tito vlci navzájem vyli. Spíše to mohla být náklonnost nebo jiná emoce, která nebyla poháněna úzkostí.

Author

admin