Home Novinky, Ostatní, Zajímavosti, Ze života Proč vás příliš mnoho kofeinu udrží v noci vzhůru?
NovinkyOstatníZajímavostiZe života

Proč vás příliš mnoho kofeinu udrží v noci vzhůru?

Kofein je jedním z nejoblíbenějších stimulantů na světě a nejčastěji se konzumuje v kávě. Lidé se obracejí na kofein, aby se ráno probudili a zůstali bez napětí po celý den, ale je tu nevýhoda: Příliš mnoho kofeinu vás probere, i když jste připraveni spát.

Klíčem k tomuto nežádoucímu následnému účinku je sloučenina zvaná adenosin, vedlejší produkt aktivity neuronů v mozku. Receptory v našem nervovém systému neustále monitorují hladinu adenosinu, a když klesnou pod určitý bod v mozku a páteři, tělo se připraví na spánek. Kofein vyhledává specifické receptory adenosinu a napodobuje účinky adenosinu, což v podstatě přiměje tělo, aby si myslelo, že doba spánku je daleko.

Jak dlouho dávka kofeinu ovlivňuje tělo, se může lišit podle řady faktorů, včetně tolerance, genetiky a fyzického zdraví. Ve většině případů však účinky trvají asi pět nebo šest hodin. Dlouhodobí pijáci kávy mohou mít toleranci ke kofeinu, která vyžaduje, aby konzumovali stále větší množství, aby dosáhli stejného stimulačního účinku. Pokud přestanou pít kávu za studeného krocana, mohou se u nich objevit abstinenční příznaky, jako jsou bolesti hlavy, podrážděnost a nevolnost.

Aby se zabránilo problémům se spánkem souvisejícím s kofeinem, doporučuje se omezit konzumaci kofeinu na čtyři šálky kávy denně a poslední šálek vypít nejpozději do odpoledne. Přechod na kávu nebo čaj bez kofeinu může také pomoci. Podle Americké pediatrické akademie by se děti a dospívající měli vyvarovat nadměrné konzumace kofeinu.

Author

admin