Home Novinky, Ostatní, Příroda, Zajímavosti, Zvířata Proč kočky tak často spí?
NovinkyOstatníPřírodaZajímavostiZvířata

Proč kočky tak často spí?

Kolik obrázků spící kočky máte v telefonu? Hodně, že? Jsou tak roztomilé, když spí … tak roztomilé. Ale pak vždy spí. Dobře, ne vždy, ale hodně času. Proč?

Pravdou je, že kočky spí v průměru 15 hodin denně. Někteří z nich to natahují asi na 20 hodin, zejména starší kočky a koťata. Stáří a pošetilost mládí, to je pochopitelné; berou si svou daň. Co opotřebovává ostatní?

Kočky jsou přirození predátoři. Jejich kořist je rychlá a nepolapitelná. Plížit se a vrhat se – opakovaně – je nepochybně vyčerpávající. Kočky ve volné přírodě tvrdě pracují, aby uspokojily své stravovací potřeby, a vynaložení takové fyzické námahy vyžaduje hodně dobíjení.

A nejsou to jen dravci, jsou to soumrační dravci, což znamená, že světelná světla se pro ně rozsvítí za úsvitu a soumraku během soumraku, kdy jsou jejich kořist – hlodavci a ptáci – stejně aktivní. Zbytek dne kočky spí, i když spánek je dvou typů.

Asi tři čtvrtiny jejich spánku tvoří mělký, téměř bdělý odpočinek. Kočky dřímají v jakési připravené poloze, jejich čich a sluch jsou v režimu „zapnuto“. Uši občas škubají. Mírumilovní, ale vyrovnaní, jsou připraveni okamžitě reagovat: vrhnout se na kořist nebo plácnout a poškrábat vás z pekla pro vášeň hladit je, zatímco spí.

Druhou čtvrtinu času to kočky opravdu nemají, spí hluboce a často dosahují spánku REM. Pokud to vypadá, že sní, když jejich tlapky začnou třást, je to proto, že pravděpodobně se jim něco zdá. Tento hluboký spánek obvykle přichází v pětiminutových krocích, které jsou rozděleny podřimováním.

A co moje domácí kočka, která nikdy neopustí dům? Ta, která pronásleduje jídlo vlečením se k misce. Proč pořád spí? Jedním slovem: dědičnost. Jako druh jsou kočky – ať už spí na ulici nebo se mazlí na pohovce – pevně propojeny se stejnými vnitřními hodinami. Domácí kočky také spí, když se nudí.

Author

admin