Home Zajímavosti Proč kočky nenávidí vodu?
Zajímavosti

Proč kočky nenávidí vodu?

Averze vůči vodě je jednou z nejznámějších charakteristik domácích koček. To však neplatí pro všechny kočkovité šelmy. Některé velké kočky, jako jsou tygři, se běžně ponoří, aby se ochladily nebo lovily kořist, a dokonce i některá domestikovaná plemena jsou známá tím, že si užívají plavání, když se naskytne příležitost.

Zajímavé teorie

Obecně však domácí kočky vynaloží značné úsilí, aby nezmokly, a behavioristé vyvinuli řadu teorií, které vysvětlují proč. Jedna naznačuje, že protože se druhy vyvinuly v suchém podnebí a byly málo vystaveny řekám nebo jezerům, voda (kromě pití) je prvek, který jim není známý, a proto se jim vyhýbají.

Pravděpodobnější však je, že kočky neradi zvlhnou kvůli tomu, co voda dělá s jejich srstí. Kočky jsou náročná zvířata, která tráví velkou část dne péčí o sebe. Mokrá srst je pro kočku extrémně nepohodlná a její vysušení často trvá dlouho. Mokrá srst je také těžší než suchá, a proto je kočka méně hbitá a snazší kořistí pro dravce.

Existuje také šokový faktor. Například nechtěné spadnutí do plné vany může být pro kočku děsivým zážitkem a může ji po zbytek života bát vody.

Zdá se však, že mnoho koček si hraje s tekoucí nebo kapající vodou. Behavioristi se domnívají, že kočky jsou přitahovány pohyby vody a zvuky, které vydává, což vše může stimulovat instinktivní kočičí snahu chytit kořist. Taková hra je přijatelná i pro kočku, která je jinak proti vodě, protože zvlhnou jen její tlapky.

Některá plemena domestikovaných koček, jako Mainská mývalí nebo bengálská a turecká, se méně bojí vody a ve skutečnosti si občas užívají plavání. Co dělá tato plemena jedinečnými, je struktura jejich srsti, díky níž jsou odolnější vůči vodě než u jiných plemen.

Author

admin