Home Novinky, Ostatní, Příroda, Zajímavosti Proč jsou planety kulaté?
NovinkyOstatníPřírodaZajímavosti

Proč jsou planety kulaté?

Slunce a všech osm planet ze sluneční soustavy jsou kulaté. Proč? Gravitační síla hmoty planety táhne veškerý její materiál směrem ke středu a vyhlazuje všechny nepříjemné nerovnosti. Mnoho menších těles sluneční soustavy není kulatých, protože jejich gravitace nestačí k vyhlazení jejich tvaru.

Vidíme to z únikové rychlosti různých těles. Chcete-li uniknout zemské gravitaci, musíte cestovat rychlostí přibližně 11 km/s nebo přibližně 40 000 km/h. Takové rychlosti vyžadují největší rakety. Země má hmotnost 6 x 10 ^ 24 kg a je docela kulatá. Abyste unikli gravitaci komety 67P, kterou evropské sondy Rosetta a Philae navštívili, musíte cestovat rychlostí přibližně 1 metr/s. Můžete i skákat rychleji. Kometa 67P není vůbec kulatá; má hmotnost 10 ^ 13 kg, téměř jeden miliardkrát lehčí než Země, a má tvar gumové kachny.

V našem příkladu má průměr Země průměr asi 12 700 km; Kometa 67P má průměr asi 4 km.

Přes jeho nepravděpodobnost někteří vědci uvažovali o tom, jak by vypadala kubická planeta. Za předpokladu, že si skalnatá část planety nějak udrží svou kubaturu, vzduch a voda nebudou mít žádnou takovou magickou vlastnost a budou se shromažďovat ve středu každé strany krychle. Život by se omezoval na břehy centrálních jezer, přičemž hrany a rohy krychle byly obrovskými neprůchodnými horami.

Author

admin