Home Ostatní Jak si pomoci, pokud vaše dítě opravdu nerado čte?
Ostatní

Jak si pomoci, pokud vaše dítě opravdu nerado čte?

I když si vzpomene my na svoje dětské roky, tak pro nás nebylo čtení rozhodně ničím příjemným. A to se bavíme o dobách, kdy opravdu až tak moc další zábavy kolem nebylo, takže jsme měli mnohem větší šanci zkrátka přijít ke knihám a začít se jim opravdu věnovat.

V dnešní době je všechno ještě mnohem složitější právě díky přítomnosti zábavných chytrých technologií. Pro děti jsou rozhodně větší zábavou, než nejspíš kdy bude knižní četba. Mnohé děti se jí tak pokoušejí vyhýbat. Dnes se pokusíme pobavit o tom, jak byste mohli v dětech ke čtení najít opravdovou vášeň!

Nechce si děti vybrat svůj příběh

Spousta rodičů dělá velkou chybu v tom, že děti nutí číst stejné knihy a spisovatele, jaké čtou ve školách. Málokdo ale přitom školy považuje za zábavnou součást života, a naopak od nich chce mít co největší klid. Přitom nám knižní databáze nabízí takových možností, ze kterých si mohou děti vybírat.

Nechte jim proto právě v tomto výběru co nejvolnější ruce a prostor. Pokud děti budou chtít, tak mohou naprosto jednoduše vybrat knihu z celé řady světů, příběhů, nebo dokonce i odbornou literaturu. To, že se ale budou věnovat tématům které je zajímají, v nich může vzbudit zájem.

Povídejte si o příbězích

Mnohdy je největším problémem to, že děti jsou málo motivované si cokoliv přečíst. Co když ale trochu lišácky, ale velice efektivně, zkusíte navodit téma nějaké z oblíbených příběhů? Pak možná i dítě zjistí, že opravdu chce vědět mnohem víc. Často jsou totiž nejoblíbenější knihy dlouhodobě svazovány právě s opravdu silným příběhem a zajímavými protagonisty, kteří nakonec dokáží upoutat člověka od stránky ke stránce.

Nechte děti nejdříve zhlédnout film

Knižní databáze spisovatelů obsahuje rozhodně desítky jmen, kterým se podařilo jednoznačně uspět na poli filmové tvorby. U spousty knih tak děti mají možnost nejdříve vidět film a následně si pročíst knihu. Často může být zajímavou motivací například ten fakt, že si mohou děti doplňovat nebo porovnávat informace z filmu a knížky. Jak totiž každý čtenář ví, tak film nikdy nemůže obsáhnout vše, co obsáhla kniha jako taková.

Author

admin